Archív aktualit

< Zpět   

 
07. 10. 2009
V termínu 1. - 3. 10. jsme společně se zakladateli serveru Opevneni.cz a jejich kamarády (nakonec vlastně pouze kamarádem) podnikli akci v Jeseníkách "Po stopách tajemného Cossacka, ale opačným směrem". Hlavním cílem těchto tří dnů bylo projít trasu, kterou Cossack zdolal v létě, ale jak název "expedice" napovídá, opačným směrem. Jednalo se o zdolání kóty Keprník a Vozka a navštívení místa kde stojí pamětní kámen "Sisi". K tomu došlo 2. 10., ovšem ještě v noci před tím neočekávaně proběhla i návštěva volně přístupného objektu nad naší základnou - StM-S 52. Takže konečně jsme nemuseli do objektu vstupovat otvorem v zabetonované zvonovce :o)
Poslední den našeho společného setkání jsme ještě navštívili rozhlednu Val u kláštera na Hedeči a rozhlednu na Suchém vrchu. Kluci ještě vyrazili na návštěvu tvrze Bouda, my jsme už ze Suchého vrchu jeli k domovu.
Fotografie zde

 
24. 09. 2009
Tak jsem se, bohužel předčasně, vrátil z průzkumu linie TO v úseku T. Plánem akce bylo projít linii od objektu T-S 52b, přes tvrz Stachelberg až po poslední postavený objekt úseku T - T-S 82.
První část plánovaného úseku proběhla dobře až na několik šílených přístupů k objektům. Např. k T-S 55 nebo T-S 56 kde jsme se museli prodírat více jak metr vysokým marastem typu kopřivy, ostružiník. Kde jsou ty časy kdy bylo okolí objektu T-S 55 posekáno do okruhu několika desítek metrů (i pod zdejším vysokým napětím).
Po přesunu do Zlaté Olešnice bylo v plánu projít objekty T-S 60 až T-S 68. Ovšem už u základové desky T-S 62 při obcházení studny objektu mě botou, ale i chodidlem nohy ´prošel´ čnějící a ostrý, zhruba 5 cm dlouhý kus armatury a bylo "vymalováno". Tím se původně dvoudenní akce zkrátila na jednodenní (a ani ne tak dlouhou) a následovala cesta zpět k autu a mohli jsme jet domů :o(
Na příští týden mám naplánovanou další, zatím nejmenovanou, akci v terénu, tak doufám, že budu schopný pohybu.
Fotografie z akce se špatným koncem dodám po zpracování fotografií z předchozího průzkumu na úseku N.
 
29. 08. 2009
Jelikož jsem se jel do Náchoda rozloučit s Alešem Horákem, které se konalo až odpoledne, vyrazil jsem směr Náchod už dopoledne. Chtěl jsem se podívat na výkopy základové desky objektů N-S 65 - N-S 69. Cestou jsem ještě zašel k několika zdejším řopíkům a objektům LO vz. 36.
Odpoledne už přišel čas na nepříjemné chvilky... Smuteční obřadní síň v Náchodě doslova praskala ve švech, dovolím si tvrdit, že z 90% díky bunkrákům, kteří se přijeli s Alešem rozloučit z různých koutů republiky.
Hezky to řekl jeden z řečníků: "Každý je nahraditelný, ale ty Aleši ne!"
Dvě fotografie z rozloučení zde

 
19. 08. 2009
Tak jsme se ve zdraví vrátili z naši dovolené, trávené v Krkonoších. Tentokrát se jednalo spíše o dovolenou s cyklistikou. Ovšem pěší tůra proběhla také a nějaký ten "beton" jsme viděli a navštívili také. Na kolech jsme najezdili 213km a pěšky zdolali zhruba 35km. Často jsme potkávali řopíky a také i ty nejvýše postavené na Studniční a Luční hoře. V závěru dovolené jsme se ještě zastavili na Stachelbergu.
Na Trutnovsko bychom se chtěli podívat ještě jednou, během září a projít alespoň část úseku T. 
Fotografie z cestování po Krkonoších najdete na našich cyklostránkách (viz. Fotogalerie > Krkonoše 2009)
 
22. 04. 2009
Tak jsem se konečně v letošním roce dostal i na místa spojená s čs. opevněním. Navštívil jsem Moravskoslezský kraj, okolí Bruntálu. Akce byla dvoudenní.
První den, cestou na Slezskou Hartu, jsme zajeli do obce Rešov, kde jsou k vidění krásné vodopády. Na Hartě jsme se podívali na hráz, nalezli zdejší skrýš geocachingu. Poté jsme se přesunuli na levý břeh přehrady kde je k vidění část staré vápenné pece.
Nedaleko od Slezské Harty jsme si našli místo k nocování, ke kterému bylo využito naše prostorné auto.
Druhý den jsme se začali přesouvat více na východ, blíže k Opavě, kde bylo cílem shlédnout nejzápadnější část postavených objektů těžkého opevnění opavského úseku - OP-S 36a - 38 a některé výkopy. Ráno bylo v plánu, který se i naplnil, navštívit zaniklou železnici Svobodné Heřmanice - Horní Benešov, kde je ještě možné vidět několik pozůstatků této tratě. Nedaleko od H. Benešova je obec Horní Životice a na jejím okraji dosud stojí dřevený větrný mlýn.
A na závěr došlo tedy i na "beton" a to na výše zmiňované objekty opavského úseku u obce Sádek.
Cestou domů jsme se ještě zastavili v Miloticích nad Opavou kde je nad nádražím v rámci muzea zrekonstruováno několik řopíků.
Fotografie z akce najdete zde

 
31. 10. 2008
Dnes jsem se byl podívat v bývalém velitelském stanovišti Výpustek u Blanska. Nemá to sice nic společného s československým opevněním, ovšem s vojenstvím a naši armádou, ale i prvorepublikovou, ano. Kryt v roce 2001 armáda opustila a dnes je možné si tyto prostory prohlédnout. Součástí prohlídky jsou i ostatní části jeskyně Výpustek kde je možné vidět i několik pozůstatků po zdejším působení německé armády.
Fotografie najdete zde

 
11. 10. 2008
Tak sem se konečně dostal na Ho(ů)rku
, abych mohl i já shlédnout interiér nově zpřístupněné tvrze veřejnosti. Byl sem součástí výpravy skupinky lidí kde byli i dva hlavní ´náčelníci´ serveru Opevneni.cz Bloodik s Cossackem. Jako průvodce se nás mimochodem ujal spoluautor knihy "Pevnosti Maginotovy linie" pan Novák Zdeněk.
Interiér tvrze je zajímavý. Přes mnohé úpravy a dovybavení, ať už německou armádou v době 2. svět. války nebo úpravy naší armády v poválečné době, je zde možné vidět i mnoho zachovalých věcí z r. 1938 kdy tvrz opustila stavební firma a naše prvorepubliková armáda. Samozřejmě pro ´bunkrology´ jsou zajímavá bočně posuvná pancéřová vrata nebo plně vybavená svážnice, které nelze nikde jinde na našich tvrzích vidět.
Několik fotografií z této akce najdete zde

 
13. 9. 2008
Dnes jsem se byl podívat na akci "Přepad celnice Kunštát ´38". Tato akce se konala téměř ve stejné datum jako se události přepadení celnice v Kunštátu staly před 70. lety v roce 1938. Podobně jako v celém pohraničí docházelo tehdy k předávání a ničení objektů jako byly celnice, budovy finanční stráže a pod.
V Kunštátu (dnes Orlické záhoří) došlo k přepadení celnice během září ´38 několikrát. Vzpomínkou na toto období v pohraničí byly i tyto ukázky a nastínily jak to asi v této době u zdejší celnici vypadalo.
Myslím si, že akce byla skvěle zorganizovaná a určitě se povedla. Ostatně podívejte se na fotografie.
Takovýchto vzpomínek není nikdo dost....
 
10. 8. 2008
Tak jsme se s Lenkou vrátili z dovolené. Původní plán strávit celou dovolenou v Jizerských horách se tak úplně nenaplnil, ale přesto jsme se byli v těchto horách podívat na několik zajímavých míst. Podařilo se mě najít i několik pozůstatků po objektech zvláštního zařízení, omrkli jsme několik řopíků v Jizerkách, vyšplhali se na Smrk. Udělali jsme si i výšlap po okolí osady Jizerka. Velký zážitek byla pro mě návštěva místa kde se v roce 1916 protrhla hráz na Bílé Desné.
Zhruba v půlce naši dovolené nás z hor vyhnala nepřízeň počasí a tak došlo k změně plánu a zbytek jsme pobývali na Máchově jezeře kde byli zároveň na dovolené Lenčiny rodiče. Neznamená to ovšem, že jsme se jenom váleli u vody, ba naopak. Vodu Mácháče jsme vůbec nevyzkoušeli, ale spíše jsme cestovali po okolí - hrad Bezděz, Hradčanské stěny... Během naši dovolené jsme našlapali cca 100 km což je náš zatímní rekord.
Fotografie z dovolené najdete ve fotogalerii

 
27.7.2008
Dnes jsem se po dlouhé době dostal na linii. Byl jsem se podívat na muzea na náchodském úseku. Nejprve to bylo, díky dobré spolupráci s KVH Náchod, shlédnutí postupu rekonstrukce na N-S 84 "Voda". Zde je vidět stále něco nového... Poté jsem se přesunul na Dobrošov, který jsem pouze míjel a šel shlédnout novinku na N-S 82 "Březinka", kterou je od mé poslední návštěvy nově zrekonstruovaný rozvod elektřiny a doplnění expozice o příslušenství k protitankovému kanónu. Skvělé je i doplnění expozice na N-S 81 a to výstavka s pevnostní optikou.
Dalším navštíveným muzeem na náchodsku byl objekt N-S 71 "V sedle" alias "Kahan III".
Při zpáteční cestě jsem se ještě zajel podívat na kamarády z R-S 72 "Nízká" kde se velmi intenzivně pracuje na rekonstrukci "ucha" zvonu.
V týdnu se chystám na dovolenou, tentokrát do Jizerských hor. Chtěl bych shlédnout výkopy pro TO u Polubného, nějaké ty řopíky a zkusit se podívat po pozůstatcích zvláštního zařízení v této oblasti. Samozřejmostí budou i nějaké technické památky a zajímavosti.
Určitě po skončení dovolené přidám nějaké fotografie...
 
12.4.2008
Dnešní den jsem se zúčastnil akce "Pardubické vojenské drážky",
jejíž hlavním organizátorem byl Dělostřelecká tvrz Bouda o. p. s., provozovatel muzea Československého opevnění při stejnojmenné tvrzi a spoluorganizátorem ŽelPage o. s.
Při této akci nám byla ukázána místa kde byla původně vybudovaná nebo také pouze plánovaná, dnes již zaniklá, vojenská železnice v Pardubicích. Skvělými průvodci nám byli Petr Korbel a Petr Kunc. Byl nám umožněn i vstup do vojenského cvičiště kde se nacházejí betonové pilíře, které sloužily pro výcvik železničního vojska a přes které i vojenská drážka byla vedena.
Na této akci jsem se setkal se známými lidmi z Boudy a osobně poznal několik lidí, se kterými jsem se do této doby znal pouze přes internet a různé diskuze...
Fotografie z dnešní akce a mapku s prošlou trasou najdete zde

 
29. 3. 2008
Dnes jsem měl původně v plánu, že se pojedeme rozloučit se zimou na hřebeny Orlických hor. Ovšem ranní počasí nám udělalo trochu čáru přes rozpočet. A tak jsem přemýšlel co s načatým dnem. Vzpomněl jsem si, že na tvrzi Bouda mají tento víkend pracovní akci. Takže hurááá do Těchonína. Přestalo pršet, mlha se ztratila, tudíž cesta na tvrz byla ideální. Jelikož byla bunkrovka prohrnutá, nechali jsme běžky dole v autě. Na tvrzi panoval čilý pracovní ruch.
Odpoledne při zpáteční cestě domů bylo od Studeného vidět, že na Zakletým je slunečno, takže jsme se ještě rozhodli zajet na Mezivrší, tak jak bylo původně v plánu...
Fotky z dnešního dne najdete zde

 
25. 3. 2008
Pro ty z Vás, které by zajímalo co se v době výstavby čs. opevnění dělo v obci Těchonín, která má s opevněním hodně co do činění, můžete navštívit můj druhý web www.techonin.net. Na úvodní stránce po kliknutí na "Aktualizováno" nejdete instrukce kde text, ve kterém je zmínka o výstavbě bunkrovky, kasáren a důstojnických bytovek, najdete (23. 2. 2008).
 
15.1.2008
Vážení, konečně došlo na očekávané, podařilo se mi konečně dopracovat a spustit "nový" web. Asi to sice není žádný grafický zázrak, ale vzhledově to jakási změna je. Jestli k lepšímu nebo horšímu posuďte Vy...
Vhledem k tomu, že tento web se skládá téměř z 3000 stránek, je možné, že se některá stránka objeví ještě v barevném provedení starých stránek. Pokud na toto narazíte nebo zjistíte, že je některý odkaz nefunkční, dejte mi prosím vědět (ať v návštěvní knize nebo na mail). Děkuji za spolupráci.
Doufám, že budete i nadále tyto stránky rádi navštěvovat...
 
27.10.2007
Už nějakou dobu pracuji na novém vzhledu stránek, ale jelikož se v poslední době intenzivně věnuji spíše historii obce Těchonín, jde to jaksi pomalu. Doufám, že se začátkem příštího roku Vám budu moci nabídnout novou "verzi" stránek, kde budou i doplněny fotogalerie dalších úseků čs. opevnění, které jsem během letošního roku pořídil.
 
21.8.2007
Víkend kdy v Králíkách probíhala akce "Cihlena" jsem trávil na objektu těžkého opevnění K-S 25 "Na sedle". Jako již tradičně v tomto období se na objektu sešla skvělá parta lidí. Legrace bylo hodně...
V rámci tohoto víkendu jsem se byl podívat i na sousední tvrzi Bouda. O proti poslední návštěvě kompletního interiéru, která proběhla již před mnoha lety, jsem zde viděl mnoho nových a zajímavých exponátů.
Fotografie z akce najdete zde

 
8.8.2007
Jak bylo uvedeno v minulých aktualitách, dovolenou jsem trávil v Jeseníkách a Rychlebských horách.
Procestovali jsme krásný kout naší republiky. Prošli jsme linii postavených objektů těžkého opevnění v úseku StM, několik řopíků u Branné a Ostružné. Navštívili jsme i některé vrcholy Jeseníků a některá zajímavá místa v Rychlebských horách. Zde jsem se chtěl podívat i po nějakých objektech zvláštního zařízení, ale žádné zajímavé pozůstatky po těchto objektech jsem bohužel nenašel.
"Průřez" našeho cestování můžete vidět na několika fotografiích zde

 

22.7.2007
V týdnu se chystám vyrazit na dovolenou do Jeseníků a Rychlebských hor. Cestou se chci stavit i na úseku těžkého opevnění StM - Staré město pod Sněžníkem. Tak doufám, že se podaří rozšířit fotogalerii TO o zmiňovaný úsek.
V Rychlebských horách bych se rád kromě tamější přírody podívat i po místech kde byly vybudované objekty ZZ.
 

15.5.2007
O víkendu jsem se zúčastnil jarního srazu KVH Praha, v jehož programu bylo projít celou linii R od objektu R-S 54 u Divoké Orlice po R-S 91 na Komářím vrchu.
Až na sobotní odpolední déšť nám počasí přálo, takže akce byla velmi zdařilá. V sobotu byl našim průvodcem po linii Jiří Novák a v neděli jsem byl prý průvodce já :o) První den jsme si prošli část linie od R-S 54 i se zdoláním šíleného krpálu k R-S 55, až na Panské Pole. V neděli potom od Komářího vrchu k R-S 74, tvrz Haničku jsme prošli pouze na povrchu.
Zažil jsem i "bydlení" na klubové základně R-S 74 a zde poznal několik významných lidí z bunkrologické branže...
Fotografie z této akce najdete zde

 

30.4.2007
O tomto víkendu jsem se po delší době dostal na pracovní akci na Vysoký kámen. Akce se zúčastnila i čtyřčlenná skupina lidí z jižní Moravy, kteří přijeli též přidat ruku k dílu :o)
V sobotu při cestě od těchonínské vodárny k druhému rejdu bunkrovky na Boudu se mi podařilo najít a zaměřit další hraniční znaky "VS". Bylo krásně slunečné počasí, za to v neděli když jsme se probudili byla hustá mlha a zima.
V neděli při zpáteční cestě k vodárně jsme s Vladkem našli ještě několik hran. znaků "VS". Cestou domů z Těchonína jsem se také stavil na Suchém vrchu schovat novou kešku (geocaching.cz) :o)) Naskytl se mě zároveň krásný rozhled do okolí...
 

26.3.2007
Dnes jsem se po dlouhé době dostal na linii čs. opevnění. Vyrazil jsem na poslední zimní a zároveň první jarní cestu, ještě s běžkami, do prostoru linie R-S 89 - tvrz Hanička. Na hřebenech Orlických hor je ještě místy i půl metru sněhu! Cestou zpět jsem se zajel podívat i na Panské pole, ale tady je to už celkem bez sněhu, občas jenom někde nějaký sněhový flek. Takže v nižších místech Orlických hor se už po linii dá chodit.
Aby někteří návštěvníci těchto stránek a zároveň "zájemci" o zimní fotky o tyto fotky nepřišli, tak se zde v nejbližší době fotografie z dnešní akce objeví :o) Foto zde
 

19.01.2007
Tak začínám třetí rok webového cestování za opevněním. Hergot toto letí... Nikdy jsem neříkal, že jsou tyto stránky nějaký grafický zázrak, ale dle odezvy návštěvníků jsou moje stránky aspoň trochu přínosem informací a o to mi jde především. Děkuji za Vaši přízeň a návštěvy těchto stránek!
Ve svém archívu mám ještě mnoho fotografií (nejen z loňského roku), které bych chtěl na stránky dát. Jedná se o některé objekty "Zvláštního zařízení", kterým jsem v loňském roce tak nějak přišel na chuť. Ale také bych chtěl do sekce "Tvrze" doplnit rozestavěnou dělostřeleckou tvrz Skutina, aby byly, co se týče Orlických hor, tvrze kompletní. Na této tvrzi a jejím okolí jsem na podzim trávil jeden víkend (viz. archív aktualit). Doufám, že do jara se Skutina na webu objeví :o)
 

26.10.2006
Dnes jsem se vrátil z dvoudenní "akce", při které jsem navštívil tvrz Skutinu a bližší okolí. Zdokumetoval jsem si objekty náchodského úseku, které mi ve fotogalerii TO chybí, navštívil jsem vybudované i nevybudované objekty tvrze Skutina. Dále jsem se byl podívat na hranici po některých objektech zvláštního zařízení, shlédl jsem krásné kousky...
Při zpáteční cestě jsem se ještě stavil v Deštném na LO vz. 36 a v Rokytnici v Orl.h. zdokumentovat kabelovou studnu, kterou jsem sice zkoušel hledat již na jaře, ale nepodařilo se. Kolega Mirek Urban byl později úspěšnější, takže jsem šel dnes na jisto.
Byla to asi jedna z posledních letošních cest za opevněním, počasí bylo na tuto dobu opravdu nádherné...  
 

16.9.2006
Dnes jsem se byl podívat zase po objektech "Zvláštního zařízení". Ovšem tentokrát jsem západní část objektů okresu Žamberk vyměnil za východní objekty tohoto okresu. Nejprve jsem provedl průzkum nad obcí Heřmanice, místa kde měl být objekt ZZ Žamberk 2. Zde jsem zatím bohužel nenašel žádný hmatatelný důkaz místa kde byla vybudovaná uzávěra z kolejnic. Potom jsem se přemístil do místa kde měl být objekt ZZ Ž 1, kde jsem byl úspěšnější. Je zde vidět kde stála uzávěra z kolejnic a dokonce se při sondáži polní lopatkou podařilo najít menší části odstraněných kolejnic.
Pak jsem průzkum spojil i s turistikou a byl jsem se i s přítelkyní podívat na vrchol Králického Sněžníku. Počasí nám přálo, takže krásná podívaná na ty "kopečky" kolem.
Při zpáteční cestě jsem se byl ještě podívat k hraničnímu přechodu v Dolní Lipce, kde byl původně také objekt ZZ. Dnes zde již samozřejmě (zmodernizovaný přechod) nejsou žádné viditelné pozůstatky po tomto zařízení.

Fotografie z Králického Sněžníku najdete zde >>

 

23.8.2006
I když dnes nebylo zrovna pěkné počasí, vyrazil jsem opět do terénu hledat objekty "Zvláštního zařízení" (ZZ) v Orlických horách. V to co se mi podařilo jsem vůbec nedoufal. Našel jsem celkem 5 bývalých objektů ZZ, všechny jsou dvouřadé uzávěry z kolejnic. Dále jsem našel místo kde je pouze kus (1x1,5m) betonu s armaturou. Armatura má stejný průměr jakým se kotvily kolejnice do betonu. Ale jinak jsem na tomto místě nenašel nic co by dokazovalo původní místo objektu ZZ.
Z dnešního dne mám opravdu velkou radost, je to stejně krásný pocit jako když jsem našel několik kabelových objektů během jednoho dne :o)
 

16.8.2006
Jelikož v současné době není dobré roční období pro hledání kabelových objektů, začal jsem se zabývat hledáním míst kde byla vybudována tzv. Zvláštní zařízení. Byla to různá uzavření komunikací přes hranice mezi Československem a Německem budovaná do roku 1938.
Dnes jsem se byl podívat podél Divoké Orlice mezi Kunštátem a Lichkovem. Podařilo se mi najít další tři nová místa kde uzávěry komunikací stály. V Neratově, u bývalé osady Ostrov (nedaleko Zemské brány) a u Českých Petrovic.
Jelikož nalezených objektů Zvláštního zařízení začíná přibývat, vytvořím asi na stránkách do menu další sekci určenou pro tyto objekty. Takže fotografie dnes nalezených míst najdete později v této sekci
 

7.8.2006
Včera jsem se vrátil z týdenního putování po severních Čechách. S přítelkyní jsme co se týče opevnění prošli část úseku lehkého opevnění O1 Hřensko kde jsou některé objekty v krásné přírodě mezi pískovcovými skalami.
Nejdříve jsme, ale byli na návštěvě v rekonstruovaném objektu LO vz. 36 v Ústí nad Labem. Při té příležitosti jsme navštívili i zdejší zoologickou zahradu. Zajeli jsme také na Větruši odkud je krásný výhled na Ústí n. L. Potom jsme se přesunuli do Hřenska kde je opravdu moooc krásně. "Ubytovali" jsme se v Mezní louce v kempu odkud se vyráželo do terénu. Shlédli jsme Pravčickou bránu a okolní skalní útvary, hledali několik cachek :o) Po několika dnech jsme se přesunuli do okolí Teplic. Cestou z Českého Švýcarska jsme ještě navštívili rozhlednu Děčínský Sněžník odkud byl nádherný výhled.
Podařilo se mě nalézt i několik "Zvláštních zařízení" ve zdejším pohraničí, takže se dovolená opravdu vydařila
Zde je několik fotografií z našeho cestování >>

 

23.7.2006
O tomto víkendu jsem trávil páteční noc a sobotní den i noc na Vysokém kameni a objektu K-S 25. Díky krásnému počasí jsme spali na stropnici "pod širákem". V muzeu "Vysoký kámen" je již k vidění mnoho nových a velmi zajímavých věcí.
V neděli jsme se ještě jeli podívat do okolí Králík na kabelové objekty. Byli jsme, ale bohužel zaměřit a nafotit pouze jednu, protože v prostoru kde by se měla nacházet další z hledaných je v současné době velmi vysoký travnatý porost. Takže sem se budu muset vypravit buď na podzim a nebo až na jaře.
Jelikož nám ještě zbyl čas, byli jsem se podívat v K-S 5 na "nový" kanón L1
 

11.7.2006
Dnes jsem se byl po delší podívat po kabelových objektech. Měl jsem od jednoho kolegy tip na dvě kabelové studny, které dosud nebyly zaměřeny. Jedná se objekty C-1533 a C-1621. Dále jsem se byl podívat na objekty C-1531 a C-1532, které byly na jaře zaměřeny jiným kolegou. Takže propojovací příčka v prostoru Suchého vrchu je kompletní. Fotografie doplním v dohledné době.
Odměnou za práci v dnešním vedru bylo, cestou domů, příjemné zchlazení v Pastvinské přehradě :o)
 

23.6.2006
Díky pomoci a laskavosti některých kolegů z bunkrologické branže se mi podařilo najít a zaměřit objekty LO vz. 36 v úseku I.b Neratov v prostoru Orlického Záhoří. Dále mi bylo umožněno podívat se v terénu po pozůstatcích strážních chat pro osádky LO vz.36. Takže už jsem měl možnost shlédnout tři místa kde tyto chaty stály. Velmi zajímavá podívaná, zvláště když je u některých chat ještě dochoval jakýsi betonový zásobník na vodu
 

12.6.2006
Dnes jsem byl dofotit objekty lehkého opevnění úseku C1 Jelenka. Počasí slibovalo zajímavé fotografie hlavně z prostoru pod Homolí což se i potvrdilo. Opravdu nádhera.
Po dokončení tohoto úseku jsem se přesunul do okolí Orlického Záhoří, abych se podíval po objektech lehkého opevnění vz. 36. Zatím se mi podařilo najít dva objekty a to č. 30 a 32. Od místních obyvatel jsem dostal na některé další typ, takže snad příště...
Několik fotografií z dneška >>

 

5.6.2006
V sobotu jsem se zúčastnil akce "Sraz Fronty.cz v terénu". Abych toho neměl málo, přijel jsem do Zaječin, kde sobotní akce začínala, už v pátek dopoledne. Prošel jsem si úsek objektů lehkého opevnění a dále vložené objekty v prostoru Zaječin. V pátek navečer jsme s některými účastníky srazu prošli ještě několik objektů lehkého opevnění vz.36. Kluci potom odjeli do Žamberka kde měli domluvené ubytování, ovšem já jsem využil již několikrát vyzkoušený "penzion" v Zaječinách.
V sobotu ráno jsme se všichni (6 lidí) sešli u objektu R-S 63 a vyrazili na plánovanou trasu směr Panské Pole. Cestou jsme navštěvovali těžké i lehké opevnění, vložené objekty LO a ukázal jsem klukům i několik kabelovek. Velký úspěch měla kabelová komora B-4721, která má originální poklop i plechové dveře.
Jelikož jsme na Panské Pole došli celkem brzy, rozhodli jsme se ještě navštívit tvrz Hanička. Navštívili jsme podzemí tvrze a prošli objekty na jejím povrchu. Samozřejmě, že jsme nezapomněli ani na kabelové komory na Haničce a její předsunutou pozorovatelnu. Potom jsme šli ještě k R-S 81 a R-S 82 kde naše trasa končila.
V neděli jsem se ještě s dvěma účastníky jel podívat na LO vz.36 v prostoru Neratova.
Ač se v týdnu zdálo, že při srazu zmokneme, tak nám počasí vyšlo skvěle a akce se všem velice líbila.
Několik fotografií zde >>
 

25.4.2006
Dnes a včera jsem si byl odpočinout od kabelových objektů a vyrazil jsem si projít a zdokumentovat úsek lehkého opevnění C1 Jelenka a vložený úsek C Koruna. Na tuto dvoudenní akci jsem vzal i svojí přítelkyni.
Včera jsem prošel úsek C od Komářího vrchu po kótu Tetřevec (po objekt C-309/A-160Z) a zpět ke Komářímu vrchu jsem šel po objektech úseku C1 (od C1-78/A-160 po C1-100/A-140). Přespali jsme ve stanu na obvodové překážce u R-S 89.
Druhý den jsme se autem přesunuli na Šerlich a přes Velkou Deštnou jsme se napojili na úsek C a C1 z druhé strany než včera. Takže trasa podobná jako při včerejším putování - jeden směr po vloženém úseku C až na Tetřevec k objektu C-308/A-160Z a zpět po úseku C1 od objektu C1-78/A-160. Ovšem u objektu C1-73/A-140 nás přepadl déšť a tak již z focení zbývajících řopíků C1 (č. 72 - č. 55) nebylo nic a pospíchali jsme k Šerlichu.
Úsek C1 je v krásné přírodě - hřebenech Orlických hor, takže se těším až pojedu tento úsek dofotografovat.
Jednu fotografii jsem již na stránky dal >>

 

19.5.2005
Konečně jsem zpracoval a na web přesunul fotografie kabelových objektů, které se podařilo najít díky intenzivním návštěvám terénu v dubnu a květnu. Dá se říci, že jsem byl hledat kabelovky od 17.4. do dnešního dne vždy jednou až dvakrát týdně.
V sekci "Kabelové objekty" v úseku "K-západ" přibylo tedy 36 nových kabelových objektů, které jsou na I. a II. příčce, ale i na propojovacích příčkách. Jelikož se o kabelovky nezajímám jenom já, byly některé z nově nalezených objektů prací buď Jiřího Nováka a nebo Mirka Urbana. Díky této vzájemné spolupráci se již v úseku "K-západ" do dnešního dne podařilo najít, zaměřit a zdokumentovat 80 kabelových objektů z 90 kusů. Vzhledem k tomu, že kabelové objekty jsou co do velikosti nesrovnatelné s TO nebo LO a často je to pouze "malá díra do země", dá se nalezení tolika kabelových objektů považovat za veliký úspěch.
 

12.5.2006
Včera a dnes jsem opět zajel do prostoru Kunvaldu a pod Anenský vrch. Jiří Novák nám poskytl své poznatky k nalezeným objektům B-5121, C-53 a C-54, za což mu děkuji.
Mirek Urban trávil své několikadenní volno v Kunvaldu a úspěšně hledal v jeho okolí. Setkal jsem se s ním právě v Kunvaldu a jeli jsme se na tyto objekty podívat. Podařilo se nám tedy zkompletovat propojovací příčku C-3531 - C-3534, dále propojovací příčku C-4031 - C-4035 i s odbočkou k polní pozorovatelně C-4036 a C-4037.
Poté jsme už vyrazili pod Anenský vrch zaměřit kabelové objekty, které nám poskytl Jiří Novák. Objekty jsme našli a za pozornost stojí, že naše teoretické souřadnice pro hledání se lišily pouze několika metry :o) Ještě jsme se  zkusili podívat po C-51, ale zatím jsme v prostoru našich teoretických souřadnic našli pouze kupičku cihel, což je známka toho, že v tomto místě byl veden kabel. Objekt jsme, ale zatím nenašli. Potom jsme se přesunuli k hledání C-55, která zatím také odolává.
Při zpáteční cestě jsem se ještě podíval po C-46. Je na světě :o)) Ale nebylo to nic jednoduchého, protože v okolí této studny je po zimě mnoho polámaných malých listnatých stromků, hotová džungle. Ještě jsem se již po několikáté stavil u hájovny v Zaječinách. Konečně již naposledy, C-40 se konečně podařilo najít :o)
Díky dnešnímu hezkému počasí a včerejšímu namlsání s nalezenými kabelovkami, podíval jsem se opět pod Anenský vrch a zkusil hledat C-52 a C-5221. Bohužel v místech kde mě vycházejí teoretické souřadnice je dnes rozšířena lesní cesta a upravené příkopy (je zde mnoho navožené zeminy). Je možné, že tyto dva kabelové objekty jsou již nenávratně ztraceny. Ale samozřejmě, že jsem se zde nebyl podívat naposledy...
Na fotografiích nalezených během dubna a května pracuji ;o)
I když jednu fotografii nádherné kabelovky jsem k nahlédnutí přidal již teď >>
 

30.4.2006
Jak jsem avizoval v minulých aktualitách, zúčastnil jsem se "Setkání muzeí 2006" v Mladkově. Nemohl jsem se zúčastnit už od sobotního, ale do Mladkova jsem dorazil odpoledne. Vydal jsem se tedy z místního náměstíčka výpravě naproti, která šla od objektu K-S 53b po linii právě směr Mladkov. S účastníky jsem se setkal u objektu K-S 37 a potom už jsem s nimi pokračoval zpět do Mladkova. Došli jsme až k objektu K-S 32 a K-S 31 kde sobotní program v terénu končil. Přesunuli jsme se do mladkovské tělocvičny kde se pokračovalo v daném programu. Účastníky byl přivítat i mladkovský starosta pan Malošek. Potom již probíhali prezentace některých zúčastněných a promítání zajímavých ukázek s vojenskou tématikou.
V neděli byla na programu prohlídka povrchu tvrze Adam. Při příjezdu na tvrz nás přivítala čerstvá sněhová nadílka. Po tvrzi nás provedl a se zajímavými informacemi seznámil pan Jaroslav Čada.
Pak jsme pokračovali v návštěvě objektů K-S 38 a K-S 37. Zde byly k vidění některé novinky v rekonstrukci těchto objektů. Po prohlídce jsem již pokračoval do Mladkova a jel jsem si ještě nafotit a zaměřit některé kabelové objekty v okolí.
Fotografie z této velmi zajímavé akce najdete zde >>  
 

25.4.2006
Dnes jsem byl opět navštívit prostor v okolí Kunvaldu a Rokytnice v Orl. h. Zajel jsem nafotit některé kabelové objekty, které o víkendu našel Mirek Urban a samozřejmě se pokusit najít některé další. Podařilo se mi najít další objekt z propojovací příčky mezi C-40/ II - B-49/ I a B-50/ I. Našel jsem objekt C-4042, chtěl jsem pokračovat v hledání následující kabelovky, ale stále ještě souvislá vrstva sněhu v tomto údolí mě to nedovolila. Potom jsem se přesunul nad Rokytnici kde se podařilo najít C-4044, která je, ale rozstřelená a nachází se zde pouze několik kusů pevnostního betonu s armaturou. Podobně dopadla další nalezená C-4045. Ještě jsem zkusit hledat některé objekty z první příčky, ale v lese je ještě vrstva sněhu. Takže snad při příští akci.
O víkendu se zúčastním "Setkání muzeí 2006", takže si od kabelových objektů trošku odpočinu (i když věřím, že někteří účastníci budou chtít vidět i kabelový objekt) a projdu se po linii TO a LO v prostoru Mladkov - České Petrovice. Těším se především na seznámení s lidmi, které zatím osobně neznám, ale již jsem si s nimi vyměnil několik desítek řádků e-mailem apod. :o))
 

17.4.2006
Kabelovková sezona začala úspěšně. Poprvé v letošním roce jsem vyrazil hledat kabelové objekty a vzal jsem sebou i svojí přítelkyni, aby viděla jak taková kabelovka ve skutečnosti vypadá a jak je zajímavé je hledat. Sranda je, že první kabelovku, kterou jsme dnes našli, viděla první právě přítelkyně :o)
Nejprve jsme se, ale byli podívat v Zaječinách u R-S 63 a na Panském Poli u R-S 73 a R-S 74, jak to vypadá se sněhem na linii v Orlických horách. Tam je ještě na bunkrologické průzkumy čas, výška sněhu ještě zhruba 30-50cm!!!
Pak jsme se přemístili na II. příčku kabelové sítě, do prostoru mezi Rokytnici v Orl. h. a Pěčín (tady už sníh není). Zde se nám podařilo najít dvě kabelové studny a to C-37/II a C-39/II. Potom jsme se při zpáteční cestě šli podívat po kabelovkách, které navazují na již nalezenou kab. studnu v Kunvaldě (C-3533). Zde jsme byli opět úspěšní, našli jsme objekty C-3531 a C-3532. Takže první akce a hned nalezeny čtyři kabelovky :o))
Fotografie z této cesty najde zde >>

 

9.4.2006
Jaro se v Orlických horách začíná pomalu probouzet a tak jsem konečně vyrazil na linii bez lyží. Jelikož už od podzimu jsem měl od jednoho člověka z Králík typ na kabelové objekty, které mě ve fotogalerii chybí, vyrazil jsem do Králík. Bohužel jeden objekt se nám nepodařilo nalézt jelikož se ten prostor kde měla kabelovka být změnil a je tam novostavba a oplocená zahrada. U druhého objektu se ten člověk splet a ukázal mě nějakou betonovou meliorační jímku.
A když už jsem byl v Králíkách prošel jsem si linii od K-S 16 přes objekty tvrze Hůrka po K-S 9, včetně objektů lehkého opevnění, které mě z tohoto úseku chyběly. Na Hůrce jsou ještě ostrovy sněhu, jinak v okolí je to již bez sněhu. Dopoledne bylo celkem slunečno ovšem odpoledne trochu poprchávalo.
 

 18.3.2006
Konečně se mě podařilo splnit mé předsevzetí, které jsem si na letošní zimu dal. Chtěl jsem do jara, které začíná za tři dny (i když u nás v podhůří Orlických hor to tak zatím nevypadá) dát na stránky fotografie všech kabelových objektů, které se mě doposud podařilo najít.
Dále jsem ohledně četných dotazů o pomoc s identifikací objektů LO v úseku "A Mladkov" rozšířil fotogalerii tohoto úseku tak, aby u každého objektu bylo více fotografií (pohledů na objekt) a ne jako jsem měl dříve pouze jednu fotografii u každého objektu. K některým objektům tohoto úseku se mě podařilo získat i další informace (datum betonáže, pevnost betonu). Fotogalerii tohoto největšího úseku lehkého opevnění (co do počtu objektů a jeho délky) v takovémto rozsahu nikde jinde na internetu zatím nenajdete! Doufám, že tento můj počin (ve FrontPage dost časově náročné zpracovat cca 700 fotografií) bude pro bunkrologickou obec (ale nejen pro ni) přínosem a příjemným pomocníkem. Ještě mám několik fotografií se zimní tématikou, ale ty musím přidávat nenápadně, jelikož někteří jedinci jsou na ně alergičtí :o))
V letošním roce bych chtěl v kabelových objektech pokročit zase o kus dále a pokud kabelovky dovolí, tak ještě zdokumentovat LO úseku "B Rokytnice", případně další úseky v Orlických horách.
 

  26.2.2006
Konečně jsem se během letošní zimy dostal na běžky a samozřejmě, že jsem vyrazil na linii čs. opevnění. Stejně jako loni jsem udělal "kontrolu" objektů v prostoru Bouda - Vysoký kámen. Jela se mnou i má přítelkyně. Potom jsme ještě od Boudy vyrazili na Suchý vrch. Počasí se nám vydařilo, bylo krásně slunečno.
Fotografie z této cesty najdete zde
>>

 

  4.2.2006
Často jsem žádán o pomoc s identifikací objektů lehkého opevnění v Orlických horách. Pro tyto účely jsem rozšířil fotogalerii LO vz. 37 úseku "A Mladkov", zatím pouze 1. sled (2. sled se připravuje). Takže teď je možné shlédnout u každého objektu několik fotografií z různého pohledu a ne pouze jednu. Doufám, že tato celkem časově náročná práce bude ku prospěchu a budou Vám tyto stránky ještě lépe nápomocny při identifikaci objektů čs. opevnění.
 

  27.1.2006
Po delší době se mi zase podařilo zpracovat část fotografií, které jsem nashromáždil v průběhu minulého roku. Přidal jsem na stránkách fotografie nalezených kabelových objektů propojovacích příček v úseku "K-východ". Ještě mám ve svém archivu fotografie kabelových objektů z úseku "K-východ", které budu zpracovávat v dohledné době.O umístění těchto fotografií Vás budu samozřejmě informovat.

Při práci s fotografiemi jsem narazil na zajímavé porovnání dvou fotografií. Jedna je dobová fotografie
kabelového objektu a na druhé fotografie kabelového objektu mnou pořízená
>>

 

  11.12.2005
Pro lepší představu jak objekty těžkého opevnění vypadaly před Mnichovskou dohodou,
kdy se na čs. opevnění skončilo se stavebními pracemi a zároveň pro srovnání se současným stavem, umístil jsem (samozřejmě po dohodě s majiteli archívů fotografií) k fotografiím TO v úseku "K" a "R" (ostatní úseky později) dobové fotografie jednotlivých objektů. K některých objektům bohužel dobové fotografie není možné sehnat, alespoň v současné době. Pokud by někdo chybějící dobové fotografie nabídl k umístění, samozřejmě, že to velmi rád uvítám.
 

  25.11.2005
Jak jsem Vás již v minulých aktualitách informoval, podařilo se mi při průzkumu kabelových objektů  
najít část vybavení, které mělo být v kabelových objektech umístěno. Jedná se kabelovou svorkovnici
a chtěl bych Vás na fotografiích s tímto, pro mě skvostem, seznámit >>
 

  8.11.2005
Dnes jsem opět zavítal na Rokytnicko, abych pokračoval ve focení již zaměřených kabelových
objektů v okolí Klášterce n.O. a Žamberka a jako vždycky se i pokusil hledat další kabelovky.
V Zaječinách jsem měl tip na jednu kabelovku, nachází se v oboře hraběte Parische. Díky
ochotě revírníka jsem mohl vstoupit do této obory a vyfotit studnu C-41. V oboře se nacházejí
krásní jeleni a laně. Potom jsem se pokusil hledat další kabelové objekty. Dnes se po dlouhé
době zadařilo a našel jsem jednu kabelovku a to C-39.
 

  31.10.2005
Jelikož mě při poslední cestě na úsek "R" ( 7.10.) došli baterie ve foťáku, rozhodl jsem,
že když je zatím tak příznivé počasí, pojedu dodělat co se minule nepodařilo. Takže jsem
byl nafotit hlavně kabelové objekty, které mě ve fotogalerii úseku "R" chyběly a které už
byly nalezeny dříve kolegy. Jedná se o objekty v okolí Klášterce n. O., Panského pole a Komářího
vrchu. Při průzkumu jednoho nejmenovaného kabelového objektu jsem našel část něčeho,
co možná několik desítek let nikdo neviděl. Co jsem našel si, ale zatím nechám jen pro sebe ;o)
Při zpáteční cestě jsem ještě zkusil štěstí v hledání kabelovek poblíž hájovny v Zaječinách.
Bohužel posunutím času se už brzy stmívá, takže jsem bez úspěchu musel hledání přerušit. 
 

  18.10.2005
Dnes jsem se byl podívat v okolí kláštera na Hedeči po kabelových objektech. Počasí už nebylo
tak pěkné jako v minulých dnech. Chtěl jsem zkusit štěstí v hledání kabelovek C-0839 a C-0840.
Bohužel, úspěšný jsem tentokrát nebyl a tak jsem si aspoň nafotil objekty v okolí, které mě chyběly a 
které našel minulý týden Mirek Urban. Měl jsem možnost vidět druhý kabelový objekt na Králicku
s litinovým poklopem. Ač je to neuvěřitelné, v jedné nejmenované kabelové komoře se dochovaly
plechové dvoukřídlé dveře do kabelové místnosti. Tyto dveře se nacházejí i v některých tvrzových
kabelových objektech na Boudě a Hůrce, ale v samostatné komoře jsem je až na výše
zmiňovanou - nejmenovanou nikde na Králicku neviděl.
 
  7.10.2005
Dnes jsem se po dlouhé době vydal na jiný úsek než "K" a to na Rokytnický "R". Chtěl jsem
mít letos nafocené kompletní TO úseku "R" a konečně se to podařilo. Ještě mě zbývala část tohoto
úseku od R-S 54 po R-S 74. Využil jsem možná poslední krásné počasí ( slunečno, sucho ).
Nafotil jsem všechny zmiňované objekty TO, některé LO a samozřejmě, že jsem nemohl
zapomenout i na kabelové úseky, které jsou již zaměřené
 
  21.9.2005
Dnes jsem byl s kolegou Mírou Urbanem a Petrem "Jersey98" nafotit kabelové objekty II. příčky
v okolí Moravského Karlova, které minulý týden Míra našel a zaměřil. Jedna z kabelových
studen - C-04/ II má dokonce originální litinový poklop, což je zatím jediná kabelovka v králickém
úseku "K" I. i II. příčky, kterou jsem s tímto poklopem viděl. A že jsem jich už viděl...
Potom jsme už po několikáté jeli zkusit štěstí s hledáním studny C-13 na I. příčce. Po možná
hodinovém prohledávání vytipovaného prostoru se nám konečně tuto studnu podařilo najít :o)) 
 
 

< nahoru